Wkrótce szósta, ostatnia w tym roku zbiórka krwi

Już w czwartek (19.12) odbędzie się kolejna zbiórka krwi, którą organizują w Radomiu mazowieccy policjanci. Policjanci i pracownicy cywilni ponownie włączą się w działania „100 litrów krwi na 100-lecie Policji” oraz akcję „Nasza krew – nasza ojczyzna”, czyli kampanię honorowego oddawani krwi dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości, którą zapoczątkowali funkcjonariusze Straży Granicznej. Jak zawsze krwiodawcy będą mogli liczyć na troskliwą opiekę lekarzy i pielęgniarek z radomskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. dr Konrada Vietha. W akcję włączą się jak zawsze druhowie z OSP Radom.
Będzie to już szósta w tym roku zbiórka krwi wśród policjantów i pracowników cywilnych mazowieckiej komendy. Akcję, jak poprzednio, organizuje Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego, Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu.

Pomimo ogromnego postępu medycyny, dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Krew jest niezbędna w wielu sytuacjach np.: dla poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, przy wielu operacjach, przy przeszczepach narządów. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa.

Oddając krew możesz wyobrazić sobie, że ten cenny dar uratuje komuś życie – dzięki czemu ktoś będzie mógł święcić kolejne urodziny dziecka, rocznicę, przeżyć kolejne wakacje, spacer na plaży, noc pod gwiazdami. Taki prezent naprawdę warto podarować! Przypominamy, że oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie grozi Ci zakażenie wirusami przenoszonymi drogą krwi.

Dlatego kolejny raz wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zachęcamy do oddawania krwi. Zbiórka krwi zostanie przeprowadzona 19 grudnia (czwartek) w godz.9-13 na parkingu przed budynkiem ZW NSZZ Policjantów na terenie KWP zs. w Radomiu przy ul. 11 Listopada 37/59.

PAMIĘTAJ!

Jeżeli:

  • czujesz się zdrowy,
  • ważysz nie mniej niż 50 kg,
  • pragniesz pomóc drugiemu człowiekowi,
  • jesteś osobą pełnoletnią, a nie przekroczyłeś 65-ego roku życia, to zgłoś się 19 grudnia.

Musisz być:

  • po lekkim, beztłuszczowym posiłku,
  • z dokumentem tożsamości (dowód osobisty).

Warto też pamiętać, że każdy krwiodawca może uzyskać bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych (oznaczenie grupy krwi, badania wirusologiczne). Przypominamy także, iż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi – krwiodawcy dodatkowego czasu wolnego. Czas ten przeznaczony jest na oddanie krwi w stacji krwiodawstwa lub przeprowadzenie zaleconych przez tą stację okresowych badań lekarskich. Oddawanie krwi może powodować zwolnienie z całego dnia pracy lub tylko z jego części.

Zostaw odpowiedź