„Psia grypa” zaleczona

– Większość funkcjonariuszy już podjęła służbę. Część postulatów została spełniona, dlatego protest się zakończył. Jesteśmy usatysfakcjonowani – mówił podinsp. Dariusz Brzezicki – przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Województwa Mazowieckiego, który był gościem „Bilansu Dnia”, we wtorek, 13 listopada.

 

"Psia grypa" zaleczona
foto: Magdalena Gliszczyńska

Na terenie garnizonu mazowieckiego w policyjnym proteście wzięło udział ponad 2 tys. funkcjonariuszy. Sytuacja już się ustabilizowała, po tym jak podpisane zostało porozumienie z ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Policjanci dostaną 655 zł. brutto podwyżki od 1 stycznia 2019 roku i 500 zł. od 2020 roku, będą też zmiany w systemie emerytalnym i dodatkowe pieniądze dla najstarszych stażem funkcjonariuszy. – Osiągnęliśmy porozumienie i wszyscy policjanci powinni być z tego porozumienia zadowoleni. Najważniejsze, że od 2019 roku będą podwyżki. Jest to największa podwyżka w historii policji – mówił gość „Bilansu Dnia”.

Czy podpisane porozumienie rozwiąże problemy kadrowe w dłuższej perspektywie? – W całej Polsce jest 6 tys. wakatów, na terenie garnizonu mazowieckiego to około 300. – Na Mazowszu sytuacja jest najlepsza. Mam nadzieję, że wypracowane porozumienie sprawi, że będą młode, zdolne, sprawne osoby, chętne do podjęcia służby w policji – mówi podinsp. Dariusz Brzezicki.

Dodał też, że nadal trwają rozmowy, jeśli chodzi o służbę celną i więzienną.

Posłuchaj całej rozmowy

Zostaw odpowiedź