Polała się krew na 100-lecie Policji

9,5 litra krwi zebrano dzisiaj w Radomiu w ramach akcji „100 litrów krwi na 100-lecie Policji” czyli ogólnopolskiej akcji honorowego oddawania krwi w związku z 100. rocznicą powstania Policji Państwowej.

Była to druga w tym roku zbiórka krwi wśród policjantów i pracowników cywilnych mazowieckiej komendy. Akcję, jak poprzednio, zorganizował Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu oraz Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu. Na apel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. dr. K. Vietha w Radomiu odpowiedzieli funkcjonariusze operacyjni, a także mundurowi z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Radomiu oraz Wydziału Ruchu Drogowego oraz pracownicy cywilni, a także druhowie OSP Radom. Już stało się tradycją, że krew jako pierwsi oddali Robert Król, wiceprzewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu oraz Rafał Jeżak z Zespołu Prasowego KWP, a na co dzień także druh z Ochotniczej Straży Pożarnej w Radomiu. Wśród oddających dzisiaj krew znaleźli się także naczelnicy wydziałów KWP, w tym m.in. kom. Mariusz Wulczyński – z-ca naczelnika Wydziału Transportu. Krew oddało 21 osób, dzięki czemu udało się jej zabrać ponad 9,5 litra.

Pomimo ogromnego postępu medycyny, dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Krew jest niezbędna w wielu sytuacjach np.: dla poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, przy wielu operacjach, przy przeszczepach narządów. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa.

Oddając krew możesz wyobrazić sobie, że ten cenny dar uratuje komuś życie – dzięki czemu ktoś będzie mógł święcić kolejne urodziny dziecka, rocznicę, przeżyć kolejne wakacje, spacer na plaży, noc pod gwiazdami. Taki prezent naprawdę warto podarować! Przypominamy, że oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie grozi Ci zakażenie wirusami przenoszonymi drogą krwi.

Kolejna zbiórka krwi już 27 czerwca, także przed budynkiem KWP zs. w Radomiu. Zapraszamy serdecznie!

W akcję włączyli się także dzisiaj policjanci, strażacy, żołnierze oraz mieszkańcy powiatu przasnyskiego. Krew oddało 26 osób. Zebrano jej prawie 12 litrów.

NSZZP Radom/Zespół Prasowy KWP

Policjant w mundurze, siedzący na fotelu, oddający krew
Strażak po cywilnemu, siedzący na fotelu, oddający krew
Dwoje policjantów po cywilnemu, siedzących na fotelu, oddających krew
Policjantka w mundurze, siedząca na fotelu, oddająca krew
Policjant w mundurze, siedzący na fotelu, oddający krew

źródło: Mazowiecka Policja

Zostaw odpowiedź