Odsłonięcie tablicy pamiątkowej na grobach polskich policjantów na Wołyniu

W dniach 14-16 września Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Woj. Mazowieckiego w Radomiu, realizując swoją uchwałę w sprawie objęcia opieką grobów poległych na terenie Ukrainy policjantów, uczestniczył w wyjeździe do obwodu wołyńskiego. Odwiedzono cmentarze w Lubomlu i Kowlu. W Kościele Trójcy Przenajświętszej w Lubomlu, który jest najstarszą świątynią katolicką na Wołyniu, odprawiono mszę w intencji zmarłych policjantów. Mszę koncelebrował duszpasterz płockich policjantów i wielki przyjaciel Związku, ksiądz Jerzy Ławicki. Kościół pochodzi z 1412 roku. Ufundował go król Władysław Jagiełło. Po zajęciu Wołynia przez Armię Radziecką kościół został zamknięty i do początku lat siedemdziesiątych XIX wieku znajdował się w nim magazyn soli.

W miejscu spoczynku poległych i zamordowanych policjantów w Lubomlu, któy naprawdę trudno nazwać cmentarzem z uwagi na posuniętą dewastację i zaniedbanie, zamontowano i dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej, którą poświęcił ksiądz Jerzy.

Wieńce i znicze złożono i zapalono również na polskim cmentarzu w Kowlu. Nekropolia ta znajduje się w dużo lepszym stanie.

W trakcie pobytu odbyło się posiedzenie Prezydium oraz Zarządu Wojewódzkiego. Desygnowano do zwolnienia ze świadczenia służby w miejsce po koledze Rafale Kruku, który odszedł na emeryturę, koleżankę Anetę Pawlińską, Przewodniczącą Zarządu Terenowego KWP z siedzibą w Radomiu. Medalem Zasłużony dla Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Woj. Mazowieckiego honorowano osoby wspomagające działalność naszej organizacji.

W imieniu Zarządu Wojewódzkiego serdeczne podziękowania składamy kolegom z lubelskiej organizacji wojewódzkiej Piotrowi Mikitiukowi i Sławkowi Teleonowi, którzy pomogli w zorganizowaniu pobytu, a przede wszystkim zainspirowali do włączenia się do tak zacnej inicjatywy.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.