Nordic walking – sport czy zabawa

Krzysztof Karczmarski – IPA Region Radom

Nordic walking, inaczej chodzenie z kijami, to ogólnodostępna aktywność prozdrowotna, angażująca do 90% mięśni całego ciała. Obecnie tego typu marsze uprawiane są przez miliony ludzi na całym świecie. Sekret polega na umiejętnym odepchnięciu się specjalnymi kijami od podłoża i zaangażowaniu górnych partii mięśniowych przy jednoczesnym odciążeniu stawów skokowych, kolanowych, bioder i kręgosłupa.

Kije mają niesamowitą, wręcz magiczną moc, dzięki czemu chodzenie wciąga i uzależnia. Jak ktoś zacznie chodzić regularnie, to jego sprawność fizyczna momentalnie zaczyna się poprawiać.

Kto może uprawiać Nordic Walking?

Każdy – bez względu na wiek i poziom sprawności fizycznej! Więcej, nordic walking wykorzystuje się nawet do rehabilitacji niektórych schorzeń.

Jedynymi faktycznymi przeciwwskazaniami do uprawiania nordic walking są problemy z ruchomością kończyn – tu nawet zwichnięty nadgarstek czy kostka będzie nam przeszkadzać. W każdym innym wypadku, gdy jesteśmy w stanie chodzić i ruszać rękami, możemy już łapać za kije i ruszać w trasę.

Ze względu na prozdrowotne właściwości często po kije sięgają osoby, które wcześniej wyczynowo trenowały bieganie lub jazdę na rowerze, ale ze względu na kontuzję lub inne komplikacje nie mogą już tego robić. Wciąż brakuje im sportu i pełnej, kompleksowej aktywności, w końcu trafiają na nordic walking i szybko zakochują się w kijach. Czy jeszcze trzeba kogoś namawiać?

Ja uprawiam nordic walking od siedmiu lat i chcę zaprosić wszystkich chętnych do jego uprawiania. Jak każda forma aktywności ruchowej wymaga ona w pewnym momencie sprawdzenia swoich umiejętności w rywalizacji z innymi. Obecnie w Polsce taką możliwość daje udział w Pucharze Polski bądź w regionalnych zawodach w Nordic Walking. Do wyboru są dystanse na 5 km, 10 km i 21,5 km. Poszczególne dystanse są jeszcze podzielone na kategorie wiekowe. Ja startuję na dystansie 5 km w kategorii wiekowej (obecnie) 60-64 lata. Bliższe informacje o zawodach i nie tylko na stronie internetowej www.pfnw.pl

Najbliższe zawody Pucharu odbędą się w dniach:

29 kwiecień 2017 – początek pucharu Mielno
14 maja 2017 – Potęgowo
3 czerwiec 2017 Kolbuszowa
24 czerwiec Elbląg
8 lipiec 2017 Polanica Zdrój
5 sierpień Osielsko
9 wrzesień 2017 finał Hajnówka

Jak widać z tego zestawienia zawody odbywają się na terenie całej Polski. Wiąże się to z kosztami dojazdu, ale czego się nie robi dla zdrowej rywalizacji. Kto z członków IPA chciałby wystartować w tych zawodach ewentualnie otrzymać bliższe informacje proszę o kontakt na adres k.karczmarski@gmail.com

Servo Per Amikeco

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.